KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11446147
*
nr 1144 6147
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, 1914, Bergslandskap, 50x64, med dedikation
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 20:34:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/11 17:46:37
1
600 kr
18/11 16:16:14
2
600 kr
18/11 16:16:14
1
600 kr (Budbetjänt)
18/11 16:16:42
2
700 kr
19/11 18:18:40
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bergslandskap dedikation ewald dahlskog gouache svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:39
-
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, r..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:13
*
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Ewald Dahlskog
nr 1144 6147
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, 1914, Bergslandskap, 50x64, med dedikation
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/11 17:46:37 | 1 | 600 kr |
18/11 16:16:14 | 2 | 600 kr |
18/11 16:16:14 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
18/11 16:16:42 | 2 | 700 kr |
19/11 18:18:40 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk mÃ¥lare och keramiker.Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bergslandskap dedikation ewald dahlskog gouache svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:39 -
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, r..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:13